Skip to content

158 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block424.02
Lot11.163
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,919
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$262,200
60%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783-2.8%
2024$6,977+4.7%
2023$6,663+5.6%
2022$6,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 6974, Page 91

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 1858, Page 185

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1657, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1987