Skip to content

159 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block424.02
Lot11.164
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,821
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$262,200
60%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783-2.8%
2024$6,977+4.7%
2023$6,663+5.6%
2022$6,312+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,821DeedBook 7198, Page 1814

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 5509, Page 1811

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 2183, Page 420

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1662, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1987