Skip to content

173 Carson Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block424.02
Lot11.178
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8606

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
35%
Improvement Value:$298,900
65%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627-3.4%
2024$6,863+3.1%
2023$6,654+4.8%
2022$6,348+3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 7028, Page 559

Property Sale

Sale
$323,750
DeedBook 5814, Page 3246

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2072, Page 45

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 1859, Page 72

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 1626, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1987