Skip to content

178 Driscoll Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$161,900
Last Sale Date
Nov 12, 1987

Property Information

Block424.02
Lot11.184
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8605

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,522
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
36%
Improvement Value:$252,800
64%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074-3.7%
2024$6,305+2.8%
2023$6,136+4.6%
2022$5,864+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$161,900

To:

Sq Ft1,522DeedBook 1663, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1987