Skip to content

190 Driscoll Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 19, 1998

Property Information

Block424.02
Lot11.196
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8605

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,262
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
34%
Improvement Value:$285,800
66%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523-0.9%
2024$6,581+2.0%
2023$6,452+4.3%
2022$6,188+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 2162, Page 341

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 1647, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1987