Skip to content

50 Freemont Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block424.02
Lot11.53
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8603

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,674
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
38%
Improvement Value:$286,600
62%
Total Assessment$462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117-0.3%
2024$7,135+4.2%
2023$6,844+7.0%
2022$6,398+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500

To:

Sq Ft1,674DeedBook 6991, Page 3177

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5204, Page 2947

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1702, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1987