Skip to content

51 Freemont Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 11, 2014

Property Information

Block424.02
Lot11.54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8603

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,353
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
37%
Improvement Value:$298,600
63%
Total Assessment$474,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281-1.6%
2024$7,402+3.5%
2023$7,150+1.3%
2022$7,059+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,297DeedBook 6704, Page 2378

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6222, Page 38

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5583, Page 306

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2202, Page 354

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 1703, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1987