Skip to content

18 Canterbury Cir

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block424.04
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7702

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
46%
Improvement Value:$208,400
54%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125+3.4%
2024$5,926+6.2%
2023$5,580+4.0%
2022$5,363+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 7120, Page 1023Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

DeedBook 6766, Page 557Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5650, Page 1809

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1994, Page 570

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1923, Page 273

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1609, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1985