Skip to content

182 Dickens Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block424.04
Lot182
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7610

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$224,300
52%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883-3.3%
2024$7,118+11.3%
2023$6,392-2.2%
2022$6,534+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 2033, Page 432

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1870, Page 420

Property Sale

Sale
$142,990
DeedBook 1650, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1987