Skip to content

283 Waterlou Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$339,750
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block424.04
Lot283
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7609

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$223,100
54%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+2.8%
2024$6,330+6.7%
2023$5,932-2.2%
2022$6,063+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$339,750

To:

Sq Ft1,176DeedBook 7448, Page 2193

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 1889, Page 294

Property Sale

Sale
$141,990
DeedBook 1657, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1987