Skip to content

357 Aldeburgh Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$240,500
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block424.04
Lot357
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7608

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
47%
Improvement Value:$212,500
53%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+0.2%
2024$5,978+12.6%
2023$5,307-2.2%
2022$5,425+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6996, Page 1958Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 6057, Page 1151

Property Sale

Sale
$175,800
DeedBook 5177, Page 813

Property Sale

Sale
$54,050
DeedBook 2021, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$132,990
DeedBook 1646, Page 45