Skip to content

367 Aldeburgh Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block424.04
Lot367
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7608

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
47%
Improvement Value:$211,500
53%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,979+0.2%
2024$5,965+12.7%
2023$5,292-2.2%
2022$5,409+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5813, Page 3843

Property Sale

Sale
$179,800
DeedBook 5190, Page 2531

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 2195, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$131,990
DeedBook 1640, Page 61