Skip to content

410 Cheshire Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block424.04
Lot410
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7608

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
48%
Improvement Value:$201,100
52%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+0.4%
2024$5,812+13.6%
2023$5,117-2.2%
2022$5,230+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 7453, Page 350

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 7050, Page 1372Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6172, Page 3345

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2032, Page 87

Property Sale

Sale
$139,990
DeedBook 1660, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1987