Skip to content

21 Gloucester Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Date
Apr 15, 1986

Property Information

Block424.04
Lot81
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6303

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,312
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
41%
Improvement Value:$427,100
59%
Total Assessment$727,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+2.6%
2024$10,765+5.1%
2023$10,244+1.1%
2022$10,131-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$162,990
DeedBook 1579, Page 104