Skip to content

10 Barclay Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Sep 8, 1998

Property Information

Block424.06
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6303

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,259
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
45%
Improvement Value:$369,700
55%
Total Assessment$669,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+2.8%
2024$10,487+5.7%
2023$9,925+1.2%
2022$9,805-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft2,259DeedBook 2197, Page 394

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1665, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1986