Skip to content

112 Grantham Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 19, 2019

Property Information

Block424.08
Lot112
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7612

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,704
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
47%
Improvement Value:$288,900
53%
Total Assessment$548,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+3.4%
2024$7,857+8.5%
2023$7,241-2.2%
2022$7,401+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 6110, Page 968

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5040, Page 2373

Property Sale

Sale
$16,350
DeedBook 1993, Page 74

Property Sale

Sale
$172,990
DeedBook 1669, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1988