Skip to content

281 Haven Way

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block424.08
Lot281
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7613

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
48%
Improvement Value:$282,300
52%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+3.5%
2024$7,763+8.8%
2023$7,132-2.2%
2022$7,290+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,500

To:

Sq Ft1,684DeedBook 2198, Page 704

Property Sale

Sale
$172,990
DeedBook 1695, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1988