Skip to content

293 Haven Way

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block424.08
Lot293
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7613

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,664
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
45%
Improvement Value:$315,100
55%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+3.4%
2024$7,832+8.6%
2023$7,212-2.2%
2022$7,372+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 7418, Page 2873

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6665, Page 3039Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2258, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1988