Skip to content

8 Alton Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block424.08
Lot299
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7614

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,352
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,200
56%
Improvement Value:$324,000
44%
Total Assessment$736,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+3.5%
2024$9,761-1.1%
2023$9,868+0.1%
2022$9,860-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft2,372DeedBook 6776, Page 1319

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5121, Page 3457

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2221, Page 1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1923, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1988