Skip to content

97 Stonehedge Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block424.08
Lot97
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7602

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,529
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$252,900
56%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092+4.9%
2024$6,760+9.0%
2023$6,204+3.4%
2022$6,002-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,529DeedBook 2195, Page 729

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1626, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1986