Skip to content

4 Burnham St

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block424.09
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7603

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,333
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$414,400
50%
Improvement Value:$416,600
50%
Total Assessment$831,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+2.3%
2024$11,153+4.3%
2023$10,690-0.1%
2022$10,700-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$494,700
DeedBook 5731, Page 879

Property Sale

Sale
$240,800
DeedBook 1637, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1986