Skip to content

129 Selbey Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block424.10
Lot129
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,168
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
50%
Improvement Value:$195,800
50%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,039-2.9%
2024$6,222+9.2%
2023$5,697+3.9%
2022$5,483+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 7211, Page 326Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5711, Page 3091

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 2331, Page 37

Property Sale

Sale
$113,990
DeedBook 1617, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1986