Skip to content

132 Selbey Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block424.10
Lot132
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,597
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$207,300
52%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196-3.0%
2024$6,388+8.5%
2023$5,887+3.7%
2022$5,678+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,597DeedBook 7559, Page 2961

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5534, Page 2669

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2313, Page 548

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2119, Page 93

Property Sale

Sale
$113,990
DeedBook 1612, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1986