Skip to content

142 Coburn La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block424.10
Lot142
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,940
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
44%
Improvement Value:$243,500
56%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690-3.2%
2024$6,913+3.0%
2023$6,711+10.6%
2022$6,068+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 7363, Page 1883

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5904, Page 3093

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5692, Page 1778

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2144, Page 525

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1904, Page 319

Property Sale

Sale
$127,990
DeedBook 1625, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1986