Skip to content

144 Coburn La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block424.10
Lot144
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$212,400
52%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267-3.0%
2024$6,463+8.2%
2023$5,974+3.6%
2022$5,766+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

To:

Sq Ft1,216DeedBook 2264, Page 867

Property Sale

Sale
$121,990
DeedBook 1624, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1986