Skip to content

166 Becket Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block424.10
Lot166
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$227,500
52%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,563+2.7%
2024$6,392+0.9%
2023$6,335+1.4%
2022$6,249-1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2282, Page 455

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1931, Page 484

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1882, Page 649

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1823, Page 877

Property Sale

Sale
$133,490
DeedBook 1610, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1986