Skip to content

215 Haworth Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block424.10
Lot215
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,518
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
46%
Improvement Value:$249,500
54%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+2.3%
2024$6,712+0.1%
2023$6,703+1.2%
2022$6,624-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 7615, Page 3088

Property Sale

Sale
$302,500

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 7112, Page 1874Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$283,000

To:

DeedBook 5648, Page 2925

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 2195, Page 473

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 1851, Page 684

Property Sale

Sale
$143,990

To:

DeedBook 1608, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1986