Skip to content

261 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block424.10
Lot261
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$255,000
55%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,627+2.6%
2024$6,459+0.7%
2023$6,412+1.3%
2022$6,328-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 7290, Page 934

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 1877, Page 781

Property Sale

Sale
$151,490
DeedBook 1635, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1986