Skip to content

269 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block424.10
Lot269
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$260,600
55%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+2.5%
2024$6,533+0.6%
2023$6,497+1.3%
2022$6,414-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 6463, Page 1014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5966, Page 722

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1922, Page 195

Property Sale

Sale
$151,490
DeedBook 1637, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1986