Skip to content

285 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block424.10
Lot285
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
44%
Improvement Value:$263,100
56%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,727+2.5%
2024$6,565+0.5%
2023$6,534+1.3%
2022$6,452-1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 6890, Page 402

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6033, Page 1381

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5533, Page 2138

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2297, Page 567

Property Sale

Sale
$123,750
DeedBook 1804, Page 894

Property Sale

Sale
$140,490
DeedBook 1617, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1986