Skip to content

290 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Sep 4, 2012

Property Information

Block424.10
Lot290
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,518
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
46%
Improvement Value:$246,500
54%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,823+2.3%
2024$6,668+0.2%
2023$6,652+1.2%
2022$6,572-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 6558, Page 3003

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5600, Page 3107

Property Sale

Sale
$139,990
DeedBook 1607, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1986