Skip to content

296 Abbey Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block424.10
Lot296
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7605

Building Details

Building Class39
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,306
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
48%
Improvement Value:$228,000
52%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+2.7%
2024$6,399+0.9%
2023$6,344+1.4%
2022$6,258-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 7354, Page 1133

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 6890, Page 2379Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5675, Page 1617

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5136, Page 326

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 1869, Page 484

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 1643, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1986