Skip to content

34 Bridington La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block424.10
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
45%
Improvement Value:$235,000
55%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576-3.2%
2024$6,791+3.3%
2023$6,572+10.9%
2022$5,925+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 7627, Page 1865

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 7222, Page 859

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 6720, Page 98Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$309,000

To:

DeedBook 5838, Page 2203

Property Sale

Sale
$249,900

To:

DeedBook 5437, Page 2591

Property Sale

Sale
$142,000

To:

DeedBook 2238, Page 36

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 1678, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1986