Skip to content

10 Cheddar Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block424.10
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7603

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,352
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,700
47%
Improvement Value:$370,800
53%
Total Assessment$702,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+1.8%
2024$9,472+3.2%
2023$9,181-0.2%
2022$9,203-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 6063, Page 2588

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 5600, Page 766

Property Sale

Sale
$211,990
DeedBook 1611, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1986