Skip to content

70 Boxgrove Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block424.10
Lot70
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,144
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
52%
Improvement Value:$177,400
48%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789-2.8%
2024$5,955+9.3%
2023$5,449+4.2%
2022$5,230+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 7280, Page 1236

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6834, Page 2883Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6279, Page 1520

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5622, Page 1868

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 2251, Page 245

Property Sale

Sale
$127,990
DeedBook 1632, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1986