Skip to content

93 Prestbury La

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Dec 18, 2001

Property Information

Block424.10
Lot93
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7604

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
48%
Improvement Value:$212,800
52%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270-3.0%
2024$6,467+4.3%
2023$6,200+11.8%
2022$5,545+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,338DeedBook 5081, Page 1114

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2184, Page 144

Property Sale

Sale
$118,990
DeedBook 1607, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1986