Skip to content

4 Stone Leigh Way

Somerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Sep 18, 2001

Property Information

Block424.12
Lot4.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7615

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,858
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$487,500
53%
Improvement Value:$425,700
47%
Total Assessment$913,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+1.9%
2024$12,586+3.0%
2023$12,222-0.4%
2022$12,266+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 5042, Page 3052

Property Sale

Sale
$273,900
DeedBook 2211, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1998