Skip to content

80 Thirteenth St

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$405,306
Last Sale Date
Mar 12, 2004

Property Information

Block429
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,935
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,400
49%
Improvement Value:$366,600
51%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,059+9.2%
2024$10,130+7.7%
2023$9,405+2.7%
2022$9,160-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,306

To:

Sq Ft1,935DeedBook 5559, Page 2346

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5347, Page 2948

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 1415, Page 812