Skip to content

33 Thirteenth St

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block432
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,549
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
62%
Improvement Value:$220,000
38%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+13.5%
2024$8,276+16.3%
2023$7,115+4.3%
2022$6,819-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$91,500
DeedBook 1494, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1970