Skip to content

105 Thirteenth St

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jun 3, 1985

Property Information

Block435
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,409
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
60%
Improvement Value:$243,900
40%
Total Assessment$613,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+13.1%
2024$8,632+12.3%
2023$7,686+3.8%
2022$7,403-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft2,409DeedBook 1542, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1968