Skip to content

72 Bennington Pky

Franklin Park, NJ 08823

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 1981

Property Information

Block43
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,424
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
59%
Improvement Value:$184,900
41%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+1.8%
2024$7,909+15.0%
2023$6,875+0.9%
2022$6,811+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942