Skip to content

84 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Date
Oct 23, 2068

Property Information

Block442
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,452
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,500
64%
Improvement Value:$221,500
36%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,910+15.7%
2024$8,566+12.6%
2023$7,611+3.9%
2022$7,326-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946