Skip to content

9 Ninth St

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jun 25, 2001

Property Information

Block443
Lot2.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,551
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
42%
Improvement Value:$518,200
58%
Total Assessment$888,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,173+7.5%
2024$12,256+3.5%
2023$11,844+1.6%
2022$11,653-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft2,551DeedBook 5007, Page 411

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 1396, Page 895