Skip to content

2 Walnut Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1995
Church/Charitable

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 10, 1994

Property Information

Block448
Lot1.13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,059
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,100
42%
Improvement Value:$411,800
58%
Total Assessment$710,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$4,707+741.4%
1997$559+9.8%
1996$509-28.5%
1995$712+0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 1447, Page 293