Skip to content

1422 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block448
Lot1.14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage5,920
Acreage1.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$592,000
49%
Improvement Value:$608,000
51%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,816-5.9%
2024$23,172-12.8%
2023$26,580-2.2%
2022$27,168+18.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2168, Page 710

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 1447, Page 293