Skip to content

17 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1991

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block448
Lot1.17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,256
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,500
53%
Improvement Value:$308,600
47%
Total Assessment$661,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,246+11.1%
2024$9,224+8.8%
2023$8,477+2.9%
2022$8,234-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$384,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 7280, Page 3864

Property Sale

Sale
$195,760
DeedBook 1803, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 1447, Page 293