Skip to content

62 Culver St

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Sep 30, 1974

Property Information

Block452
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,049
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,800
75%
Improvement Value:$124,500
25%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+17.7%
2024$6,783+20.0%
2023$5,653+6.0%
2022$5,331-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft1,049DeedBook 1304, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1956