Skip to content

12 Bennington Pky

Franklin Park, NJ 08823

Built 1978

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block45
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,726
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
43%
Improvement Value:$230,300
57%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251-6.2%
2024$6,664-12.9%
2023$7,652-2.3%
2022$7,832-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,726DeedBook 7539, Page 2706

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,726DeedBook 7509, Page 510Recorded6/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1296, Page 393