Skip to content

151 Second St

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block460
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,600
57%
Improvement Value:$281,200
43%
Total Assessment$653,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+12.3%
2024$9,149+10.9%
2023$8,249+3.4%
2022$7,978-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

DeedBook 7630, Page 265

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook 1908, Page 277

Property Sale

Sale
$64,500

To:

DeedBook 1370, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1960