Skip to content

1498 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
May 5, 2061

Property Information

Block465
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,850+32.5%
2024$3,661+84.5%
2023$1,985-2.2%
2022$2,029-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 988, Page 608

Property Sale

Sale
$8,000

To:

DeedBook 988, Page 608